Typy kravát

apr 24, 2012 by     No Comments    Posted under: História

Za prelom v nosení kravát môžeme s určitosťou označiť dobu tridsaťročnej vojny (1618-1648). V týchto dobách chorvátski žoldnieri bojovali v službách Francúzov, a nosili svoje tradičné šatky ktoré mali pouväzované okolo krku. Tento nový druh odevu sapomenoval „cravat“ podľa „à la croate“. V slovenčine prekladané ako kravata či viazanka. Tento typ je pomenovaný ako Cravat.

 

Four-in-hand kravata

Tento typ bol veľmi obľúbený najmä vo Veľkej Britaníi okolo roku 1850. Prvé kravaty boli jednoduché. Boli to obdĺžnikové  kusy látky. Four-in-hand bol spočiatku názov pre koč zo štyrmi koňmi a kočišom. Neskôr to bol aj názov istého klubu džentlmenov v Londýne. Práve členovia tohto klubu spravili túto kravatu populárnou. Dnes sú tieto kravaty nosené najmä biznismenmi. Kedysi sa vyrábala z vlny, tento materiál bol pre ňu typický pred druhou svetovou vojnou. V dnešnej dobe sa už kravaty vyrábajú z polyesteru a hodvábu.

 

Six fold kravata a Seven fold kravata

Seven fold kravata je variant Four-in-hand kravaty, no je bez podšívky. Jej začiatky sa datujú ku koncu 19. storočia. Táto kravata je vyrobená iba z hodvábu. Six fold je moderná alternatíva Seven fold kravaty, oproti svojej predchodkyni  je viac symetrická a má podšívku.

 

Clip-on tie

Je to trvalo viazaný motýlik alebo four-in-hand kravata, no naviac má kovovú sponu na prednej strane golieru košele. Tieto kravaty sú často nosené v zamestnaniach kde je klasická kravata nebezpečná napríklad pri pilotoch lietadiel. Tieto typy sú však najčastejšie aj pre deti.

 

Dnes sú samozrejme kravaty rozdelené aj podľa veľkosti, farieb či vzorov na kravate. Dôležité je však vybrať tú správnu kravatu pre každú udalosť.