Typy uzlov

máj 2, 2012 by     No Comments    Posted under: Uzly

Kravatu si viažeme pri rôznych príležitostiach. Na svadby, plesy, večierky, no a niektorý nosia kravatu každý deň do práce. Viete ale ako sa kravata správne viaže?

Poznáme viac typov uzlov no opíšeme si štyri základné, ktoré by mal poznať každý, kto kravatu používa, pretože nie je jedno aký uzol na akú príležitosť použijeme.

Prvý uzol nazývame four in hand, voľne preložené ako „štyri v ruke“. Tento uzol je najpopulárnejší a to vďaka svojej jednoduchosti a všestrannosti, keďže je ho možné použiť na väčšinu príležitostí. Najlepšie sa hodí na širšie kravaty zo vzormi a ku košeliam s užším golierom. Často je odporúčaný pre mužov s kratším krkom pretože ho opticky predlžuje.

Ako druhý spomenieme uzol nazvaný Windsor, ktorý svoje meno dostal po vojvodovi z Windsoru. Tento uzol je jeden z najkrajších kravatových uzlov. V súčasnosti, je podobne ako four in hand, veľmi populárny. Uzol je väčších rozmerov a vytvára široký, symetrický trojuholník. Hodí sa najmä na slávnostné príležitosti, ku košeliam so širokým golierom.

Ďalším so základných uzlov je Half windsor alebo tiež „polovičný windsor“. Podobne ako „Windsor“ vytvára elegantný trojuholníkový uzol, no na rozdiel od neho je menší a jednoduchšie sa viaže.

Tak a dostali sme sa k poslednému zo základných uzlov a tým je Prattov uzol. Spolu s Four in hand patrí k menším uzlom ale líši sa tým, že má pravidelnejšie tvary. Taktiež je vhodný na väčšinu príležitostí a ku rôznym košeliam. Vymyslel ho Jerry Pratt no preslávil ho až neskôr americký reportér Don Shelby, ktorý ním mával uviazanú kravatu vo večernom spravodajstve.