Prattov uzol

máj 15, 2012 by     No Comments    Posted under: Uzly

Autorom tohto uzlu je Jerry Pratt, člen americkej obchodnej komory, ale samotný uzol sa preslávil až vďaka žurnalistovi Donovi Shelbymu, ktorého bolo vídať na televíznych obrazovkách vo vysielaní večerných televíznych novín. Prattov uzol, nazývaný aj Shelby sa hodí k väčšine košiel a patrí medzi univerzálne uzly. Kravaty vhodné na tento uzol sú z ľahších materiálov a kratšej dĺžky.

Viazanie

pratt uzol

 

Zaveste si kravatu na krk tak, aby po ľavej strane bol širší koniec  a na pravej užší. Širší koniec kravaty by mal byť o 30 cm dlhší.  Širší koniec umiestnite pod ten užší do tvaru kríža. Následne vám ostane širší koniec kravaty na pravej strane.

pratt uzol

 

 

Vezmite širší koniec a pretiahnite ho cez otvor vzniknutý po prekrížení tak, aby širší koniec smeroval opäť doprava. Lícová, teda predná strana kravaty je stále otočená k Vám.

pratt uzol

 

 

Vzniknutý uzol zatiahneme a vyformujeme.

pratt uzol

 

 

Uchopíme širší koniec a zohneme ho tak, ako to vidíme na obrázku. Potom ho prestrčíme pod časť kravaty medzi uzlom a ľavým plecom. Zatiaľ ho necháme uvoľnený.

pratt uzol

 

 

Široký koniec prestrčíme cez slučku, ktorá nám vznikla v kroku 4. Prattov uzol je takmer hotový.

 

pratt uzol

 

 

V poslednom kroku nám zostáva už len vyformovať uzol do správneho tvaru a zatiahnuť.

 

 

 

Uzol, ktorý sme sa práve učili viazať je náročnejší ako základný Four in Hand, ale pár opakovaní vám pomôže naučiť sa ho viazať hneď na prvý pokus.  Určite vám to uľahčí nasledujúce video.