Ako viazať kravatu

apr 25, 2012 by     No Comments    Posted under: Uzly

Viazanie kravaty je dnes bežnou vecou, nie každý to však ovláda. Preto vám prinášame návod ako viazať kravatu, konkrétne uzol Four In Hand.  Je najľahší na uviazanie a z toho dôvodu aj najpoužívanejší. Tento návod je určený pre pravákov. Ľaváci všetky úkony so smerovaním do prava vykonajú do ľava a naopak.

 

 

Kravatu si založíme okolo krku tak, aby užší koniec bol zvislo dole resp. vpravo a ten širší smeroval do ľavej strany. Najprv vezmite širší koniec a preložte ho na pravú stranu tak, že vytvoríte kríž. Ľavou rukou si držte užší koniec, dokým nebude kravata uviazaná.

 

 

Ďalej širší koniec obkrútime okolo toho užšieho, ale aby bol čo najbližšie ku golieru. Následne je spodná stranu širšieho konca otočená smerom od nás. A tak ešte raz prekrížime užší koniec, opäť aby bol bližšie ku golieru. Teraz nám vrchná strana širšieho konca smeruje od nás.

 

 

V ďaľšom kroku už netreba nič prekrižovať. Chytíme širší koniec a cez slučku, ktorá vznikla trojitým prekrížením, prevlečieme širší koniec. Tak, že najprv ho zasunieme zo spodu ako to vidíme na obrázku. Širší koniec nám smeruje do hora a je k nám otočený svojou vrchnou stranou.

 

 

Nakoniec zasunieme širší koniec do slučky, ktorá vznikla obtočením kravaty, ako to vidíme na obrázku. Kravatu už máme zaviazanú ako treba.

 

 

 

V poslednom kroku je ešte potrebné uzol vyformovať tak, aby bol symetrický. Stiahneme ho a poťahovaním upravíme do požadovaného tvaru.

 

 

 

Ako vidíte, viazanie kravaty nie je nič zložité. Ak sa to chcete hneď naučiť, opakujte tento postup viackrát, avšak radšej s kravatou, ktorú nepoužívate, aby sa vám neopotrebovala. Skúšajte to aspoň 20 krát, potom už dostanete cvik a zvládnete to bez návodu či v rannom zhone. Samozrejme existujú aj iné uzly, nájdete ich napravo v menu.