História kravaty

apr 19, 2012 by     No Comments    Posted under: História

Prva kravataKravata

Je to tenký prúžok látky, ktorý sa nosí okolo krku zviazaný do špecifických typov uzlov. Kravaty sa od seba líšia použitým materiálom, vzorom, farbou. Zatiaľ čo dnes je kravata považovaná za nevyhnutný doplnok každého muža v obleku, v minulosti mala úplne odlišný význam.

História

Podľa historických spisov mali muži už aj v minulosti nosiť niečo okolo krku. Najstaršia zmienka pochádza ešte zo starovekého Egypta.  Jednalo sa o obdĺžnikový kus látky, ktorý muži nosili okolo krku a vyjadroval ich postavenie v spoločnosti. V Číne je zmienka o predchodcovi kravaty viditeľná na súsoší pri hrobe cisára Shi Huang Ti. Všetky sochy majú okolo krku uviazaný kus látky ktorý je považovaný za predchodcu kravát takých, ako ich poznáme dnes. Taktiež aj na starých rímskych obrazoch sú muži zobrazovaný s kusom látky uviazaným okolo krku.

Prvý rozmach kravát v Európe bol zaznamenaný v 17. storočí. Kráľ Ľudovít XIV si všimol chorvátskych vojakov, ktorí mali okolo krku omotané šatky. Od Chorvátov vznikol aj názov „kravata“. Po francúzsky sa totiž Chorváti povedia „la Croate“, odtiaľ bol odvodený názov „la cravatte“.

Symbol Individuality

V roku 1827 francúzsky spisovateľ Honore de Balzac napísal knihu Umenie nosiť kravatu. Prisudzuje sa mu aj nasledujúci výrok:

„Muž má takú cenu, ako jeho kravata. Kravata, to je on sám, ňou odhaľuje svoju podstatu, ňou prejavuje svojho ducha.“

Do 19. Storočia nosili európski muži kravaty rozličných veľkostí a tvarov. V prenesenom význame by sa to dalo popísať ako „Iný kraj, iná kravata“. Kravaty tej doby sa označovali podľa toho, z ktorej krajiny pochádzali. Najpopulárnejšími boli Ruské, Americké,  Írske a Talianske kravaty. Dnes by však muži v takýchto kravatách vyzerali naozaj zvláštne.

Jednotný strih

Až začiatkom 19. Storočia sa stali kravaty jednoduchšími, ale hlavne sa ich strih viac menej zjednotil. Muži sa naučili kravaty aj správne viazať, nakoľko dovtedy uviazanie kravaty spočívalo v jednoduchom uzle, čo v mnohých prípadoch vyzeralo komicky. Dnes patria medzi najznámejšie uzly takzvaný „bežný uzol“, „Windsorský uzol“ a „Manhattanský uzol“. Ich viazanie nájdete na podstránke Ako viazať kravatu.